Harbiye Mah. Tavuskuşu Cad. No: 26/A DİKMEN - ÇANKAYA - ANKARA
Tel: 0 312 481 2000 / 0 535 733 39 00

MAKALELER

                                                                                                SIVI TEMASI ESNASINDA YAPMANIZ GERKENLER!!!                                                                     

Bilgisayarınıza kaza sonucu sıvı dökülmesi durumunda sakın paniğe kapılmayın. Hemen bilgisayarı kapayın, ters çevirip bataryası çıkarılabiliyor ise dışarı çıkarın, masadan aşağı doğru açık vaziyette klavye masaya gelecek şekilde yatırın, sıvının dışarı akmasını sağlayın ve en kısa zamanda bize ulaştırın. Sıvı temas ettiği elektronik parçaları kısa devre yapmasına neden olur. Bunun nedeni sıvı iletken bir madde olup, ayrıyetten de sıvının içerisinde bulunan başka maddelerden dolayı korozyona neden olur (asidik içecekler kola- soda vb) O yüzden en kısa zamanda anakartın sökülüp sıvının temas ettiği yerlerde korozyon oluşmaması için özel sıvılar yardımıyla temizlenmesi gerekmektedir. Yukarda belirtilen işlemler ne kadar hızlı yapılır ise o kadar az zararla atlatılır. 

  Kesinlikle cihaz elektrik vermeyin, çalıştırmaya kalkmayın!

 

FAN TEMİZLİĞİNİN ÖNEMİ

 

Bilgisayarların sizlere daha uzun süre hizmet edebilmesi için kesinlikle ihmal etmemeniz gereken iki işlemi anlatağız.

Bilgisayar çalışma esnasında işlemci ve ekran kartı gibi hayati organları ısınmaktadır ve bu ısınan parçaların soğumaya ihtiyacı vardır. Cihazınızın soğuması ıcın belli periyodlarda fan bloğunun temizlenmesi ve termal macununun da yenilenmesi gerekmektedir. Bunu yapmamıza neden olan en önemli neden fanın dışarıdan aldığı havanın içerisinde bulunan tozların ve diğer yabancı maddelerın fan bloğunun önüne bir set çekerek hava akışını engellemesi ve parçaların soğumasına engel olmasıdır. Bu işlemlerin 6 ayda bir yapılması ve 2 yılda bir de fan değişimi yapmanız gerekmektedir.

*Tozlanmayı en az seviyeye çekmek için bilgisayarınızı halı, yatak gibi yumuşak ve tozların yoğun olduğu yüzeylere konulmaması,  daha çok hava  alabileceği sert ve düz zeminlerde kullanılması gerekmektedir.

 İhmal etmeyin, üzülmeyin ...!

 

whatsapp